24 września 2013

Asatru Pomorze, czyli kilka słów o nas

Usiądź i wsłuchaj się w szum fal
uderzających o kamienisty brzeg.
Posłuchaj opowieści o dniach minionych.
O sławnych przodkach i bohaterach,
którzy byli tu przed nami.

Usiądź i wsłuchaj się w grzmot
przetaczający się nad spienioną tonią.
Posłuchaj opowieści o dniu dzisiejszym.
O tych, którzy nad tym samym brzegiem
spotykają tych samych bogów i te same duchy.

Usiądź i wpatrz się w linię na horyzoncie,
gdzie błękit nieba stapia się z błękitem wód.
Posłuchaj i zapamiętaj,
byś mógł opowiedzieć tym,
którzy przyjdą po nas.


Jak sugeruje sama nazwa naszego bloga i motywy graficzne – inspirujemy się w dużej mierze motywami gockimi. Nie jest to kwestią przypadku. Gotiskandza oznacza Wybrzeże Gotów, bo to właśnie z naszego regionu wywodzi się jedno z najstarszych plemion wschodniogermańskich. Te inspiracje dyktuje nam więc przede wszystkim swoisty „patriotyzm lokalny” i duma z przodków mieszkających na tych ziemiach przed nami.


Jako że większości z Was z pewnością Asatru kojarzy się głównie z rekonstrukcją wierzeń skandynawskich, chcielibyśmy również w ten sposób pokazać, że rodzimowierstwo germańskie może (a naszym zdaniem nawet powinno) odnosić się również do – mniej znanych i popularnych, a przez to w szerszych kręgach niemal niezauważanych – tradycji ludów kontynentalnych. Choć oczywistym jest jednak, że przekazy pochodzące ze Skandynawii, które to przecież stanowią znaczną większość istniejących dzisiaj źródeł historycznych dotyczących religii naszych przodków, stanowią nasze główne źródło inspiracji.

Naszym szczególnym celem jest publikacja różnego rodzaju materiałów przeznaczonych dla osób zainteresowanych rodzimowierstwem germańskim. Ten blog tworzymy także po to, by przybliżyć szerszemu gronu odbiorców życie lokalnej społeczności asatryjskiej, jak również prywatne i często całkowicie subiektywne przemyślenia autorów.

Zapraszamy do śledzenia niesionych morską bryzą wieści z pokładu Skidbladnira!

Kilka słów o nas

Asatru Pomorze to grupa osób związanych z większą nieformalną organizacją Asatru Polska oraz Stowarzyszeniem Asatryjskim Midgard.

Ten blog tworzy wspólnie grupa asatryjczyków zamieszkujących na polskim Pomorzu oraz rodowitych Pomorzan wciąż związanych emocjonalnie z regionem, a także kilku znajomych spoza tego terenu, którym podoba się nasz pomysł i wizja.

Nie jesteśmy kindredem, ale po prostu grupą znajomych połączonych zbliżonymi poglądami religijnymi, pasją, zapałem i chęcią tworzenia wspólnego projektu, który – mamy nadzieję – wniesie coś nowego i ciekawego w społeczność polskich asatryjczyków.

Zapraszamy także do naszej grupy na Facebooku, która ma na celu pomoc w integrowaniu i wymianie informacji  asatryjczykom oraz osobom zainteresowanym rodzimowierstwem germańskim zamieszkującym tereny Pomorza.

Jeżeli chcesz spotkać się z nami, porozmawiać osobiście i zapoznać, zapraszamy na organizowane przez nas wydarzenia, o których informujemy na tym blogu, grupie na FB oraz forum AsatruPolska lub kontaktu mailowego pod adresem thordis@asatru.com.pl.

Brak komentarzy

Prześlij komentarz